Nasiona roślin oleistych – gdzie kupić?

nasiona roślin oleistych

Jeszcze nie tak dawno len kojarzył się przede wszystkim z tkaninami i produktami tekstylnymi. Jednak w czasach, kiedy przywiązujemy coraz większą wagę do zdrowego odżywiania, tym większą popularnością w kuchni fit cieszy się len i produkty pochodne.

Len mielony czy w ziarnach?

Warto zastanowić się, pod jaką postacią warto kupić ziarna oleiste lnu. Do wyboru jest wiele wariantów, wymienimy więc tylko te najważniejsze. Należą do nich siemię lniane, świeże nasiona oleiste lnu, len mielony oraz olej lniany.

Len mielony możemy coraz częściej znaleźć na półkach sklepowych. Na pierwszy rzut oka wydaje się on optymalnym rozwiązaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę czas przygotowania potraw. Nie trzeba już mielić oleistych nasion lnu. Dostajemy niejako gotowy proszek. Ale uwaga. Len zawiera liczne substancje odżywcze takie jak sole cynku, sterole, białko i magnez. W procesie mielenia, a przede wszystkim przechowania i wietrzenia, len staje się uboższy w tak istotne dla naszego organizmu składniki pokarmowe.

Siemię lniane wymaga mielenia, ale dzięki temu nasze lniane produkty będą miały większą wartość odżywczą. Siemię lniane można kupić w każdym sklepie, łatwo go dostać nawet na wsi. Najbardziej godnym polecenia rozwiązaniem jest jednak zakup ziaren oleistych lnu. Te świeże ziarna to swego rodzaju „bomba składników odżywczych”.

Jakie właściwości posiada len?

Oleiste nasiona lnu można zalewać zimną i gorącą wodę i pić w formie naparu lub wywaru. To znakomity sposób na radzenie sobie z niestrawnością, a także łagodzenie infekcji gardła.

W taki właśnie sposób najsłynniejsi polscy wokaliści radzą sobie z infekcjami dróg oddechowych. Wiele osób ma dziś problemy z tarczycą. Oleiste ziarna lnu ułatwiają produkcje hormonów tym jakże ważnym organie.

Jak zastosować len w kuchni?

Możliwości jest wiele. Zawiesinę o konsystencji oleju i charakterystycznym orzechowym smaku można pić jak zdrowy napój na początek dnia. Dla fanów żywności bezglutenowej absolutnym hitem może być własnoręcznie wypiekany chleb, gdzie bazę – zamiast tradycyjnej, pszennej mąki – stanowią właśnie oleiste ziarna lnu. Oprócz sporej ilości jajek, warto tam również dodać różnego rodzaju przypraw.

Zobacz pozostałe nasiona roślin oleistych: https://polskieziarno.pl/nasiona/ziarna/ziarna-oleiste/