Na co zwrócić uwagę urządzając sypialnię?

aranżacja sypialni

Sypialnia to bez wątpienia bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze pomieszczenie w naszym domu: to tam możemy odpocząć i odzyskać siły po całym dniu, więc to, jak jest urządzona wpływa na naszą produktywność i samopoczucie – jej zaniedbanie może sprawić, że będziemy niewyspani, a przez to rozdrażnieni. Aby rzeczywiście była ona miejscem, do którego z przyjemnością wracamy, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Odpowiednie łóżko do sypialni

Łóżko to centrum każdej sypialni. Należy zwrócić uwagę na to, by miało odpowiednią wielkość, a także było dobrze ustawione – gdy śpią na nim dwie osoby powinno być, w miarę możliwości, dostępne z obu stron.

Nie można też zlekceważyć wyboru materacu: jeśli będzie za miękki lub za twardy nie pozwoli nam się wyspać, a w dłuższym okresie czasu może spowodować poważne problemy z kręgosłupem.

Wreszcie łóżko musi nam się podobać – co z tego, że jest wygodne, jeśli nie odpowiadają nam jego walory estetyczne?

Kolory w sypialni

Jak dowodzą badania to, jakimi barwami się otaczamy mocno na nas wpływa, więc nad doborem kolorów należy dobrze się zastanowić: zielony uspokaja i sprzyja wyciszeniu, jednak jeśli będzie go za dużo może wprowadzić nas w swoisty letarg.

Fioletowy, a szczególnie jego jasne odcienie relaksują, jeśli jednak będzie go zbyt wiele może przytłoczyć i pogorszyć nastrój.

Z kolei czerwony w dużych ilościach pobudza nasz organizm a nawet może powodować agresję, lecz w rozsądnej ilości pomoże nam rozbudzić się rano (jest więc polecany dla śpiochów!) i doda energii do działania.

Przechowywanie przedmiotów

Sypialnia bardzo często służy także jako miejsce do trzymania ubrań – warto pomyśleć o wstawieniu do niej, pasującej do wnętrza, szafy w której pomieszczą się wszystkie nasze koszulki, spodnie czy sukienki.

Jeśli uwielbiamy książki nie może zabraknąć także małej biblioteczki, dzięki której przed snem będziemy mogli oddać się lekturze ulubionej powieści. Bardzo praktyczny jest też mały stolik, czy szafka przy łóżku, na której w nocy postawimy szklankę z wodą czy budzik.

Oświetlenie w sypialni

Niezmiernie istotna kwestia – jeżeli ją zaniedbamy wszystkie poprzednie starania mogą pójść na marne. Dobrze, żeby przynajmniej główne światło miało ciepłą barwę. Na ścianie nad łóżkiem warto powiesić niewielkie lampki do czytania – nawet, jeśli nie jesteśmy fanami literatury dodadzą one wnętrzu miłego klimatu.

Trzeba także pamiętać o dodatkowym źródle światła, jakim jest okno – aby kontrolować promienie słoneczne wpadające do naszego wnętrza warto wybrać rolety typu dzień noc.

Więcej o aranżacji sypialni znajdziesz tu: https://pytanieomieszkanie.pl/category/porady-eksperta/sypialnia-porady-eksperta/