Operatorzy mobilni na terenie Polski

Sieci mobilne

W ciągu ostatnich 20 lat telefonia komórkowa rozwijała się błyskawicznie. Jeszcze jakieś 20 lat temu telefony komórkowe były jedynie przywilejem najbogatszych. Dzisiaj komórkę ma praktycznie każdy, dzieci: nastolatki, dorośli, zarówno bogaci, jak i biedni.

Nieustająca konkurencja pomiędzy operatorami

Operatorzy mobilni walczą o klienta zawzięcie, wynika to z faktu, że jest to ogromny rynek, z gigantycznym kapitałem. W związku z tym na rynku mamy teraz kilku operatorów, którzy oferują kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt przeróżnych pakietów.

Sieci mobilne oferują nam trzy możliwości nawiązania z nimi współpracy. Pierwsza, chyba najbardziej popularna to abonament komórkowy. W abonamencie płaci się określoną kwotę za określone usługi. W początkach telefonii komórkowej operatorzy mobilni oferowali mało korzystne abonamenty, gdzie prawie wszystko było odpłatne.

Teraz w modzie są nielimitowane abonamenty (lub prawie nielimitowane – gdzie ilość SMSów, minut czy gigabajtów jest tak duża, że trudno je wykorzystać).

Telefon na abonament lub telefon na kartę

Jeśli ktoś nie chce się wiązać z operatorem umową to sieci mobilne oferują również opcję telefonu na kartę. Działa ona na zasadzie doładowania, które wykorzystujemy na określone usługi. Jeśli nie mamy pieniędzy na koncie to nie możemy dzwonić, wysyłać smsów, możemy je natomiast odbierać.

Operatorzy mobilni muszą się bardzo starać w przypadku klientów, którzy mają telefon na kartę. Ponieważ sieci mobilne i klient nie są w tej sytuacji powiązani więzami prawnymi niezadowolony klient może odejść w każdej chwili.

Opcja ta jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dzieci czy nastolatków (aby rodzice mogli kontrolować ich wydatki) lub dla osób, które mają ograniczone możliwości finansowe. Opcją trzeci jaką oferują operatorzy mobilni są tzw. mixy, czyli rozwiązania pośrednie między telefonem na kartę i abonamentem.

Komórkowy zawrót głowy

Sieci mobilne oferują nam szeroki zakres usług. Zanim podejmiemy decyzję warto przemyśleć co tak naprawdę potrzebujemy i z czego będziemy najwięcej korzystać. W niektórych przypadkach operatorzy mobilni mogą być bardzo hojni, trzeba więc dobrze poszukać dobrej oferty.