Obecność partnera przy porodzie

Obecnie mężczyźni coraz bardziej aktywnie uczestniczą w procesie przychodzenia na świat ich potomka. Chodzą z przyszłymi mamami na USG, badania kontrolne, czy też na zajęcia do szkoły rodzenia. Coraz częściej też panowie są obecni w czasie porodu.

Narodziny dziecka

Kobiety niejednokrotnie ich do tego zachęcają, gdyż chcą, żeby na własne oczy zobaczyli wysiłek jaki rodząca wkłada w wydanie na świat dziecka. Inną przyczyną próśb o obecność partnera w czasie porodu może być potrzeba otrzymywania z jego strony wsparcia. Aktywne uczestnictwo w porodzie może bardzo korzystnie odbić się na relacjach ojca z dzieckiem.

Wsparcie podczas porodu

Jednak może też przynieść negatywne skutki. Mężczyźni często ulegają prośbom kobiet o uczestnictwo w porodzie, mimo iż nie są stuprocentowo przekonani, iż naprawdę chcą w nim uczestniczyć. Mężczyzna może zwyczajnie obawiać się widoku krwi, może też nie chcieć bezsilnie patrzeć jak jego ukochana cierpi. Zdarza się też, że widok dziecka przechodzącego przez pochwę kobiety na długi czas zniechęca mężczyznę do kontaktów seksualnych.

Dlatego do uczestnictwa w porodzie należy mężczyznę przygotować, a przede wszystkim dać mu możliwość zdecydowania, czy naprawdę chce być obecny przy narodzinach swojego dziecka.