Miejsce porodu

Poród jest dla kobiety ogromnym przeżyciem. Każda przezywa go w inny sposób – dla jednych staje się on wspaniałym wspomnieniem, a dla innych traumą. W dzisiejszych czasach kobieta ma możliwość wyboru gdzie i w jaki sposób narodzi się jej dziecko.

Poród w szpitalu

Wciąż najbardziej popularnym miejscem jest szpital, ale dziecko można urodzić też w domu pod opieką wykwalifikowanej położnej. To drugie rozwiązanie oczywiście nie jest przeznaczone dla kobiet, których ciąża jest zagrożona, za to jest doskonała dla tych u których płód rozwija się bez komplikacji i których ogólny stan zdrowia jest dobry. Poród w domu zapewnia rodzącej poczucie bezpieczeństwa, prywatności i intymności.

Ma ona pewność, że w czasie porodu będą przy niej tylko osoby pożądane, a nie na przykład odbywający praktyki studenci medycyny. Natomiast poród w szpitalu daje pewność fachowej opieki nad dzieckiem od chwili jego narodzin.

Położna w czasie porodu

Lekarze posiadają specjalistyczny sprzęt, który w razie wystąpienia komplikacji zwiększy szanse matki i dziecka na utrzymanie dobrej kondycji, czy nawet, w wyjątkowych sytuacjach, przeżycie. Kobieta przed wyborem miejsca porodu powinna dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw, mając na uwadze dobro swoje i rosnącego w jej brzuchu dziecka.