Kiedy zajść w ciążę

Współczesne kobiety nie chcą spełniać się wyłącznie w roli matek. Zanim zajdą w ciążę chcą też spełnić się zawodowo. Kobiety obecnie bardzo chętnie się kształcą i dokształcają, obsadzają też coraz lepiej płatne i znaczące stanowiska.

Świat rozwoju zawodowego stanął przed nimi otworem, i nie ma się co dziwić, że dziecko nie jest już jedynym celem życia kobiety. Kiedy zatem zajść w ciążę, aby móc się spełnić zarówno zawodowo, jak i w roli matki? Na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Kobiety pochodzące z dosyć dobrze usytuowanych materialnie rodzin mogą sobie pozwolić na urodzenie dziecka jeszcze w czasie studiów. To rozwiązanie mogą też wybrać te kobiety którym pomoc deklarują rodzice.

Rozwiązanie to pozwala wejść na rynek pracy z już odchowanym dzieckiem, co dla pracodawcy powinno być mniejszym problemem niż wymagąjący nieustannej opieki noworodek. Kolejny dobry czas na zajście w ciąży to moment gdy kobieta zdobyła już uznanie i pozycję w firmie. Jest wtedy duża szansa, że pracodawca nie będzie chciał zwolnić dobrze rokującego pracownika.

Jednak bardzo wiele kobiet na tyle boi się zwolnienia, że odkłada przez wiele lat decyzję o zajściu w ciążę. Jest to o tyle niebezpieczne, że wraz z wiekiem kobiety zwiększa się ryzyko nieprawidłowego rozwoju płodu.

Także wiek mężczyzny nie jest tu bez znaczenia. Dlatego kobieta powinna poważnie zastanowić się nad tym co jest dla niej ważniejsze- praca zawodowa, czy bycie mamą, gdyż bardzo często te dwie role trudno ze sobą połączyć.