Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie, zwane potocznie cesarką, jest w obecnych czasach wykonywane z dużo większą częstotliwością niż jeszcze kilkanaście lat temu. U kobiet, u których lęk przed porodem jest wręcz paniczny i stanowi zagrożenie dla zdrowia ich i rozwijającego się płodu coraz częściej wykonuje się cesarskie cięcie.

Naturalne metody czy cesarskie cięcie?

Przez wiele kobiet uważane jest ono za idealne rozwiązanie, pozwalające uniknąć takich „atrakcji” jak rozciągnięta pochwa, rozcięte krocze, czy bóle związane z parciem. Jednak nie wolno zapominać, że cesarskie cięcie jest operacją, i z tego tytułu niesie za sobą określone ryzyko. Okres rekonwalescencji kobiety po tym zabiegu jest dłuższy niż po porodzie siłami natury.

Dlaczego wybrać cesarkę


Kobieta
nie może się też od razu przejąć opieki na swoim dzieckiem. Istnieją badania według których cesarskie cięcie osłabia więź pomiędzy matką a dzieckiem i sprzyja wystąpieniu depresji poporodowej. Wynika to z tego, że matka może podświadomie czuć się winna, że nie potrafiła własnymi siłami urodzić dziecka.

Dlaczego nie wybierać cesarki

Może się tez zdarzyć, że matka nie do końca będzie akceptowała swoje dziecko, gdyż nie była w pełni świadoma w czasie gdy przychodziło ono na świat.
Z tych powodów cesarka nie może być wykonywana wszystkim pragnącym tego kobietom, a jedynie tym, które naprawdę mają do tego wskazania.